نحوه نگهداری و تکثیر گیاه هاورتیا

هاورتیا گونه ای از ۱۵۰ گونه از گیاهان کوچک ساکولنت هاست. همچون آلوئه ، گاستریا و Astroloba که عضوی از خانواده Asphodelaceae هستند. بیشتر گونه ها بومی کشور آفریقای جنوبی هستند و برخی از گونه ها در کشور های همسایه همچون اسواتینی ، نامیبیا و موزامبیک پخش شده اند. برخی از گونه های هاورتیا به گونه های جداگانه جدید Haworthiopsis و Tulista منتقل شده اند.

شرایط محیطی برای رشد هاورتیا

هاورتیا از راحت ترین گونه های ساکولنت برای نگهداری است که معمولا در فضای داخلی نگهداری می شوند ولی می توانید در فصل تابستان گیاه را به خارج از ساختمان انتقال دهید.

نور

اگرچه برخی گونه ها میتوانند در نور و آفتاب کامل رشد کنند اما اکثر هاورتیا ها در زیر درختان،بوته ها و سنگزار ها که نور آفتاب فیلتر شده و سایه روشن است رشد میکنند. این سازگاری با نور کم باعث شده گیاهی مناسب برای نگهداری در منازل و محل کار باشد.گیاه در محلی روشن قرار دهید ولی دقت داشته باشید که نور مسقیم نبود و فیلتر شده باشد و از نور و گرمای شدید گیاه را محافظت کنید.برگ های مایل به رنگ های سفید،زرد و قرمز نمایانگر دریافت نور شدید توسط گیاه است.سایه طولانی مدت باعث ضعیف شدن گیاه و رشد علفی آن می شود.

خاک

تمامی گونه های هاورتیا دوست ندارند ریشه آن ها برای مدت طولانی مرطوب بماند ، بنابراین باید خاکی با زهکشی عالی داشته باشند.زیستگاه اصلی هاورتیا ها در منطقه های سنگلاخی است که گیاهان در خاک های شنی رشد می کنند. برای ترکیب خاک هاورتیا بیشتر از ماسه شسته (بدون خاک) و مقداری پیت ماس و یا کوکوپیت استفاده کرد و یا برای افزایش زهکشی خاک آماده ای که از قبل دارید می توانید از درصد بالای پرلیت و یا لیکا استفاده کنید.

دما

هاورتیا ها در فصل تابستان گرما دوست هستند ولی در زمستان باید دمای محیطی خنک باشد تا در زمستان به خوبی استراحت کنند ولی دمای محیط نباید به هیچ عنوان زیر ۵ درجه سانتی گراد باشد.برخی از هاورتیا ها می توانند مدت کوتاهی یخبندان را تحمل کنند ولی بهتر است در این شرایط قرار نگیرند.

سایز گلدان

گلدان های کم عمق عموما برای هاورتیا ها بهتر از گلدان های عمیق هستند. اما برخی هاورتیا ها دارای ریشه های ضخیم و بزرگ های هستند که برای آن ها گلدان عمیق مناسب تر است.قبل از کاشت مطمئن شوید گلدان حتما حداقل یک سوراخ داشته باشد.

آبیاری

این ساکولنت ها در برابر آب زیاد مقاومت خوبی دارند اما آب بیش از اندازه به سرعت می تواند به پوسیدگی ریشه منجر شود. در دوره ی بهار تا پاییز به صورت کامل آبیاری شود دقیقا بعد از خشک شدن سطح خاک ولی در زمستان و دوره استراحت به میزانی آبیاری شود تا از چروک شدن برگ ها جلوگیری شود. اگر از زیرگلدانی استفاده میکنید بعد از آبیاری ، آب اضافی جمع شده را بیرون بریزید.

کود دهی

هاورتیا ها رشد آهسته ای دارند و به کود زیادی احتیاج ندارند ، برای رشد بهینه از کود رقیق در فصل رشد میتوانید استفاده کنید. از کود دهی در فصل تابستان خودداری کنید که گیاه در یک دوره استراحت کوتاه است. برای گیاهی که جدیدا گلدان را تعویض کرده اید تا یک سال کود دهی انجام ندهید.

تکثیر

تقسیم بوته سریع ترین و رایج ترین روش تکثیر هاورتیا است ، هاورتیا را با روش های دیگر همچون برگ و بذر نیز میتوان تکثیر کرد.

  • تقسیم بوته

در تقسیم بوته گیاه را از گلدان خارج کرده و به آرامی خاک را از ریشه جداکنید و پاجوش ها را از تنه اصلی جدا کنید،اگر پاجوش جدا شده فاقد ریشه باشد حدود ۲-۳ روز در سایه قرار دهید تا مکان جدا شده پینه ببند سپس گیاهان جدا شده را در خاک مخصوص هاورتیا بکارید تا ریشه بدهد.

  • سرزنی

در سرزنی هاورتیا معمولا از نخ دندان که مقاومت بالایی دارد استفاده میشود،بعد از سرزنی گیاه جوانه هایی از وسط و اطراف گیاه شروع به رشد میکنند این گونه تکثیر بیشتر برای گیاهان کلکسیونی و کمیاب استفاده میشه،شیوه سرزنی در ویدیو زیر قابل مشاهده است.

 

  • تکثیر از برگ

یکی دیگر از روش‌های تکثیر هاورتیا ها تکثیر از برگ می‌باشد برای شروع یک هاورتیای مادری مناسب انتخاب کنید و از گلدان خارج کنید و خاک و ریشه‌های پوسیده گیاه را بگیرید.

بعد از تمیز کردن ، گیاه مادری را در محلی سایه و خنک به مدت حدود ۴ تا ۱۲ روز بسته به نوع گیاه نگهداری کنید تا برگ ها مقداری شل شده و بتوان بدون شکستگی به راحتی از گیاه جدا کرد سپس برگ ها را به آرامی از ردیف های بیرونی شروع به جداسازی میکنیم این کار باید با دقت انجام گیرد تا بدون شکستگی برگ ها جدا شوند. بعد از جدا کردن برگ ها گیاه مادری که داریای ریشه می باشد را مجدد بکارید.

 

 

 

 

سپس برگ های جدا شده را دوباره در محل خنک و سایه قرار میدهیم تا محل جداشده خشک شده و پینه ببندد این زمان ممکن است از ۳ -۷ روز طول بکشد هدف از این کار جلوگیری از نفوذ قارچ به داخل برگ ها می باشد.

 

مرحله بعدی آماده کردن بستر برای کاشت. بهترین بستر برای کاشت یک ظرف با عمق ۵ تا ۸ سانت بهترین گزینه هست، در زیر بستر پیت ماس و ماسه شسته و روی آن ماسه خالی ریخته و کمی قارچ‌کش کاربندازیم در یک لیتر آب حل کرده و بستر ۳ ساعت توی اون گذاشته تا کاملاً خیس به شه و بعد از آن که قارچ‌کشی تمام شد نیاز به آبشویی نیست و بهترین حالت برای کاشت برگ می‌باشد. نکته: در استفاده از قارچ‌کش با دوز بالا دقت کنید حتماً آبشویی انجام دهید

 

 

 

 

 

آغشته کردن ته برگ ها به هورمون ریشه زایی جهت تسریع در ریشه زایی
آغشته کردن ته برگ ها به هورمون ریشه زایی جهت تسریع در ریشه زایی

 

در مرحله بعدی پایین برگ‌ها خیلی کم در بستر فرو کنید و برگ کمی خوابیده به عقب باشد و همیشه رطوبت بستر چک کنید و اجازه ندهید رطوبت کم به شه رطوبت حدود ۵۰-۷۰ درصد با دمایی بین ۲۰ -۳۰ درجه سانتی گراد

برگ‌های خانواده هاورتیاها برای جوانه زنی به زمان و دمای مناسب احتیاج دارند از ۳۰ تا ۶۵ روز متغیر هست برای ریشه دهی تا تبدیل به جوانه. بهترین حالت بعد از ریشه پر کردن برگ به گلدانی کوچک انتقال دهید با بستری سبک و زهکش عالی .

جوانه زنی برگ هاورتیا

 

اشتراک:

گذاشتن دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

X
سوالی قبل از خرید دارید ؟ از ما بپرسید