نور محیطآبیاری و رطوبتدمای ایده ال محیطخاک و تغذیه

زیاد

مرطوب

دمای بین 10 تا 35 درجه سانتی گراد

خاک شنی، ماسه ای ، لومی سبک و خوب زهکشی شده

نام انگلیسی : adenium – impala lily – Desert Rose

نام علمی : Adenium sp

تیره : Apocynaceae

تعداد زیادی از دوستان از ما خواسته بودن گیاه شاید جدید و رو به رشد و علی الخصوص بسیار زیبا و زاتاً بونسای مانند آدنیوم رو براتون معرفی کنیم.گیاه ادنیوم گیاهی گوشتی از خانواده ی خرزهره میباشد. ساقه های متورم زیبا با توانایی ذخیره ی اب و البته توانایی بیشتری در دلبری.

ادنیوم بومی مناطق گرمسیر میباشد و همانطور که بیان شد از خانواده ی خرزهره.همونطور که از اسم خرزهره پیداس این خانواده کمی سمی بوده و بهتره بچه های کوچک و حیوانات خانگیمون خیلی در معرضشون نباشن و لیسمالشون کنند.شکل متورم ساقه های ادنیوم خیلی طرفدار داره و بخاطر همینهم علاقه مندان به بونسای از مشتریهای پروپاقرصش هستند.این گیاه طوی بهار گلهای بسیار زیبایی برنگ صورتی تا قرمز میده که ادنیوم رو با شکوهتر میکنه. اسم دیگر ادنیوم  DESERT ROSE یا رز بیابان هستش.

بونسای ادونیوم

گیاه ادونیوم دارای گونه های زیادی میباشد که یکی از انواعش که در ایران هم زیاد پیدا میشه ادنیوم عربیکم  adenium arabicum هستش. البته الان انواع پیوندی ادنیوم رو به افزایش هستش. همونطور که میدونین پیوند ما رو به اون چیزی که مد نظرمون هست و بهتره نزدیکتر مینه و میرسونه.اینم جالبه که بگه ادنیوم گیاهی مقاوم و قوی هستش با نگهداری ساده. پس هممون میتونیم این بونسای زیبا رو توخونه هامون داشته باشیم و بشه یکی از عزیزای دلمون.

adenium arabicumاین عکس ساقه ی غده ایی زیبای ادنیوم رو نشون میده. من که خودم با این گیاه سروکار داشتم و علاقه زیادی بهش دارم باز هم از دیدن این عکس لذت میبرم. توی این عکس شمایی از نوع تربیت بونسای گونش رو ملاحظه میکنین که میتونه به دوستایی که علاقه دارن به فرم خاصی از این گیاه برسن کمک کنه.راستی این گیاه گرمسیری تو اردن و عربستان فراوونه.

در قسمت پایین از نگهداری و تکثیرش بصورت مختصر مفید و کاربردی بیان میشه.

adenium arabicum

آب ادنیوم : بنظر میرسه مثل اکثر گیاهانی که در اپارتمان نگهداری میکنیم بصورت هفته ایی ۲ بار کافی باشه. یادموننره که بهتره پای گیاه خیس نباشه و بعد اقدام با ابیاری کنیم.این نکته هم که قبلا هم بیان شد ابیاری در زمستان و رکود گیاه هستش. در این زمان حتما اب کمتری بدهیم تا دچار پوسیدگی و رشد نحیف گونه ی گیاه نگردیم.

نور ادنیوم : درسته که این گیاه رو توی اپارتمان میخایم نگهداری کنیم ولی باید اینو در نظر بگیریم که تقریبا یه روال کلی رو حتما باید در نظر بگیریم و اونم اینه که به بونسای و گیاهمون نور خوب بدیم. و باز میگم منظورمون از نور خوب ، نور شکسته شده ی پشت پنجره هست که باعث سوختن گیاهمون نشه.کلا اگه بخایم ادنیوم ما زیبا وگلده باشه  ساعت نوری خوبی برایش فراهم کنین.وباز هم فراموش نکنیم که نور سبب ضدعفونی کردن و جلوگیری از افات و بیماری میشه.ولی یه وقت گیاهه  عزیزتونو  یهو از خونه بیرون نبرید و زیر نور مستقیم افتاب بزارید ،چون سبب سوخته شدن برگاش میشه.خوب بنده خدا عادت نداره!

دما ادنیوم : آدنیوم یک گیاه گرمسیری میباشد پس نیاز دمایی بالایی می طلبد و از سرما خیلی خوشش نمی اید. پس دمای منزلتان برایش مطلوب میباشد. از بین اعداد و ارقام هممیتوان حداقل ۱۴-۱۵ تا ۳۰-۳۲ رو برای این دوست داشتنی عزیز بیان کرد.

راستی یه نکته و قلق رو بنا به تجربه خدمتتون میخام بگم :

اگه میخاید سیکل گیاهتون منظم باشه و چندین سال مهمون عزیزتون باشه بهتره که در زمستان کمی گیاهتونو رو به خواب ببرید. بدین نحو که اگر جایی دارید که دمای اون نزدیک به حداقل دمای ذکر شده در بالا نزدیک بود ونور مناسب هم داشت ادنیومتون رو ببرید و به مدت ۲ ماه اونو بخاب ببرید. یادتون باشه که کاری نکنین که یخ بزنه فقط اروم اونو به خواب ببرید. وبعد ۲ماه یعنی نزدیکای عید اونو بیدار کنین که نتیجش خارق العاده هستش.

گیاه سرحالتر،پرگل تر،گل درشت ترو خوش رشد تر میشه .

خاک ادنیوم : خاک ادنیوم باید دارای زهکش خوب باشد تا از ماندن اب جلوگیری بشه وتهویه بخوبی انجام بشه . در کل اگه بخاید خاک ترد و سبک براش درست کنین مثل اموزش خاک کاکتوس بهتره که ترکیبی از شن ، ماسه ، کود پوسیده شده(حتما پوسیده)،خاک برگ .

روش تکثیر ادنیوم : تکثیر ادنیوم به چند روش انجام میشه. تکثیر با بذر و قلمه. البته ممکن است که بعضی ها با روشهایی چون کشت بافت و.. هم انجام بدن اما ما روش اقتصادی و مرسوم در ایران رو خدمتتون بیان می کنیم.

البته باید بیان کرد که این گیاه (ادنیوم) رو پیوند هم میزنن که ما جز روش تکثیر عنوان نمی کنیم .در پیوند زنی ادنیوم این نکته را در نظر میگیرند که واریته ایی که به بیماری ها مقاومتر است را به عنوان پایه و واریته ایی که دارایی گل بهتر و زیباتری است را به عنوان پیوندک انتخاب میکنند که ترکیب این دو باهم یک گیاه همه چی تمام بشود.

راستی گل دوستای عزیز بهترین نوع پیوند زدن ادنیوم پیوند اسکنه ایی میباشد.

چند نکته در مورد تکثیر با بذر ادنیوم :

بعد از گل دهی ادنیوم گل ان تبدیل به غلافی لوبیا مانند میشود که کم کم خشک شده و بذر درون ان اماده میشود .شما میتوانید قبل از خشک شدن غلاف انرا با نخ دور پیچ کرده تا غلاف باز نشود و بذر ها ریخته و هدر بروند.

نکته مهم دوم در مورد تکثیر ادنیوم این هستش که حتما دمای محیطی که بذر ادنیوم را کاشته اید رو بالا ببرید . دمای بالای ۲۷ و ۳۰ مطلوب میباشد و جوانه زنی بخوبی صورت میگیرد.

آفات و بیماریها آدنیوم : راستشو بخاین  دیگه مثل قدیما نیستش که خونواده خرزهره از افت در امان باشند. دوستای قدیمیتر میدونن قدیم افت سمت خرزهره نمیرفت علتش هم از اسم این گیاه معلومه !!! ولی امروزه همه چی عوض شده و این گیاه هم مصون از افت نیستش.در مورد افات باید بگه معمولا خانواده شته مهمون ما هستن. مبارزه با افات ادنیوم هم با سمپاشی سم دیازینون به نسبت ۱.۵ تا ۳ در هزار به فاصله ۱۵روز و تکرار ۲ مرتبه.دوستان عزیزی که تجربه مناسب ندارند از دوز پایین ۱.۵ در ۱۰۰۰استفاده کنن.(۱.۵ در هزار یعنی ۱.۵ سی سی در ۱۰۰۰ سی سی).

در مورد بیماری هم باید عرض بشه که اگر از غرقاب شدن وماندابی جلوگیری بشه و در معرض ساعت نور مناسب باشه معمولا بیماری خاصی نداره(البته اگر انها رعایت بشه) و اینها باعث جلوگیری از پوسیدگی ساقه و ریشه میشود .

تغذیه وکود دهی آدنیوم :بونسای ادنیوم چون یک گیاه گلده میباشد دارای تغذیه متفاوتی میباشد و گلدهی ادنیوم باعث مصرف ذخیره اهن خاک میگردد.

بهتر است برای تغذیه وکود دهی آدنیوم از کود مایع حاوی اهن استفاده کرد ودر فصل رشد بصورت ۱۵ روز یکبار اقدام به ابیاری با کود مایع کرد.و اگر علایم کمبود کود اهن را ملاحظه کردید با دوز ۱.۵ در هزار  چند مرتبه بونسای  آدنیوم عزیزتون بدید تا گل بیشتر و خوشرنگ تری بهتون بده.از کود کریستالون صورتی هم میتوانید برای گل انگیزی استفاده کنین.

شرایط نگهداری آدنیوم
دسته بندی شده در:                        

72 دیدگاه در “شرایط نگهداری آدنیوم

 • مهر ۹, ۱۳۹۶ در۸:۰۹ ق.ظ
  پیوند یکتا

  ممنون از مطالب مفیدتون.من یه سوال داشتم ایا در فصل پاییز و زمستان زرد شدن برگ های ادونیوم عربی طبیعیه؟ممنون

  پاسخ
  • مهر ۱۰, ۱۳۹۶ در۱۲:۲۷ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   آدنیوم محیط گرم میخواد اگر به خاطر سرما برگاش زرد شده به قسمت گرم انتقال بدین آدنیوم خزان نداره.

   پاسخ
  • فروردین ۱۹, ۱۳۹۸ در۹:۰۳ ب.ظ
   پیوند یکتا

   بله اگر ادنیوم شما در محل سرد قرار. داشته باشه به خواب زمستونی رفته و برگهاش زرد شده و میریزن

   پاسخ
 • مهر ۲۳, ۱۳۹۶ در۱۱:۱۱ ب.ظ
  پیوند یکتا

  چطوری آدنیوم رو به خواب ببریم دقیقا؟و چطوری بیدارش کنیم؟

  پاسخ
  • مهر ۲۶, ۱۳۹۶ در۴:۰۴ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   اگر تغییر فصول رو احساس کنه عملی میشه به جای خنک حدود ۱۵-۲۰ درجه منتقل کنید ولی پر نور

   پاسخ
 • آذر ۹, ۱۳۹۶ در۶:۳۹ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام با عرض ادب
  میشه کود آهن تو اب حل کردو ماهی یبار یه مقدار خیلی کمی بهش بدم

  پاسخ
  • آذر ۹, ۱۳۹۶ در۹:۰۰ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   بهتره از کود کامل که شامل تمامی عناصر هست استفاده کنید از کود آهن معمولا در مزارع استفاده میشه .

   پاسخ
 • بهمن ۲۱, ۱۳۹۶ در۱۰:۴۴ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام آدنیوم من ساقش نرم شده و حدود دوماه اصلن هیچ برگی نداده و فقط ۷تا برگ داره دو روزه گلدونشو عوض کردم ولی خاکشو ترکیب خاک برگ و خاک معمولی گذاشتم و البته خاک قبلی خودشم بود که توش شن داشت الان باید چیکار کنم که جون بگیره؟

  پاسخ
  • بهمن ۲۲, ۱۳۹۶ در۸:۲۸ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   در مکان پر نور باشه و بعد از خشک شدن خاک بعد از ۲-۳ روز ابیاری کنید از حالت شک درمیاد

   پاسخ
  • تیر ۲۶, ۱۳۹۸ در۴:۴۸ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام.فکر میکنم به خاطر اب زیادیه که ساقش ترم شده .تا چند روز اصلا اب بهش نده یا اینکه خیلی کم کم آبیاری بشه…تا ببینیم جون میگیره یا نه ..اگه کار از کار نگذشته باشه، حتما جون میگیره.

   پاسخ
 • اسفند ۱۰, ۱۳۹۶ در۱۱:۰۴ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  وقتتون بخیر
  تازه یه آدنیوم جوون و کوچولو خریدم
  میخوام تبدیل به بنسای بشه
  باید سرشو ببرم اما نمیدونم از کدوم قسمت ببرمش
  و اینکه الان برای برش مناسبه؟
  و یه سوال دیگه اگه اون قسمت برش شده ی بالایی آدنیوم رو تو خاک بکارم ریشه میزنه؟

  پاسخ
  • اسفند ۱۱, ۱۳۹۶ در۲:۴۳ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   اگر هنوز سایز ادنیوم کوچک هست و در حد سایز ۶ فعلا برای سر زنی مناسب نیست به گلدان حدود سایز ۱۰ منتقل کنید سپس حدود یک سال در مکانی پر نور و گرم قرار بدین تا تنه درشت تر بشه و مناسب سر زنی و در شروع فصل رشد اواخر فروردین سرزنی کنید قسمت برش داده شده رو حدود یک هفته در مکان سایه و خنک نگهداری کنید تا پینه ببنده و بعد از قارچ کشی کردن در ماسه شسته بکارید .

   پاسخ
 • اسفند ۱۷, ۱۳۹۶ در۶:۱۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  ممنون از مطالب مفیدتون من هم دیروز خرید داشتم دنبال روش نگهداری می گشتم که سایت شمارو دیدم.
  راهنمایی های شما خیلی به دردم خورد. ولی اینم فهمیدم که نمی تونم تو اتاق خودم نگهش دارم چون کم نوره 🙁
  ممنون از توضیحات جمع و خوب تون

  پاسخ
 • فروردین ۱۹, ۱۳۹۷ در۷:۱۳ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ممنون از مطالب خوبتون
  منم یک هفته ای میشه یه بنسای کوچیک آدنیوم خریدم ولی برگهاش خیلی ریز هست اما تعداد برگها زیاده بعضی هاش هم زرد شده
  نمیدونم باید چکار کنم
  راهنمایی میفرمایید

  ممنون و سپاسگزار

  پاسخ
  • فروردین ۱۹, ۱۳۹۷ در۷:۵۸ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   اگه تنه نرم نیست و سفته مشکلی پیش نمیاد علت زرد شدن برگ شک جابجایی هست در مکانی پر نور باشه با محیط اداپته میشه.

   پاسخ
 • فروردین ۲۱, ۱۳۹۷ در۵:۴۲ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  من حدود یکماهه آدنیوم خریدم پشت برگاش داره قرمز میشه، دلیلش چیه؟ باید چیکار کنم؟؟

  پاسخ
  • فروردین ۲۱, ۱۳۹۷ در۵:۵۱ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   در مکان پور نوری باشه احتمالا برگاشو بریزه در این فصل به زودی برگ میزنه.

   پاسخ
 • فروردین ۲۱, ۱۳۹۷ در۷:۱۹ ب.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام ، لطفاً بفرمایید آیا جوانه آدونیم یک ماهه به کود نیاز دارد؟ اگه داره چه کودی؟ با تشکر

  پاسخ
  • فروردین ۲۳, ۱۳۹۷ در۸:۱۶ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   فعلا خیر

   پاسخ
 • فروردین ۲۲, ۱۳۹۷ در۶:۲۵ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ادنیوم من سر برگاش زرد شدن و سوختن همشون دارن میسوزن چیکار باید بکنم در معرض نور خیلی شدید هم نیست ک سوختگی بخاطر افتاب باشه !!

  پاسخ
  • فروردین ۲۳, ۱۳۹۷ در۸:۱۸ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   چند مدته دارینش و تنه سفت هست ؟

   پاسخ
 • اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۷ در۵:۰۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ادنیوم من برگاش زرد شدن و سوختن همشون دارن میسوزن چیکار باید بکنم در معرض نور خیلی شدید هم نیست ک سوختگی بخاطر افتاب باشه !!
  تنه سفت هست و من دو یا سه هفته ای هست ک دارمش..
  قد بدنه هم حدود ۱۰ سانت هستش

  پاسخ
  • اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۷ در۲:۱۷ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   به خاطر شک جابجایی هست بعد از یک ماه برگ میزنه

   پاسخ
 • اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۷ در۱۰:۲۰ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  وقت بخیر من دوتا ادنیوم دارم یکیش به حالا بنسای هست و یک هفته میشه خریدم پشت پنجره گداشتم و کود مخصوص بنسای بهش دادم ولی سه تا از عنچه هاش ریخت
  دومی رو شش ماه دارم ولی کوچیک هستش پشت برگهاش دارن قرمز میشن
  باید چیکار کنم واسه دوتاییشون که حالشون خوب بشه؟؟

  پاسخ
 • خرداد ۲۳, ۱۳۹۷ در۱:۳۶ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام.
  وقت بخیر.
  من یه ادونیوم دارم با تنه ی اصلی تقریباً ۱۲سانتی متر بلندی قد، ۱۰ سانتی متر قطر با دو شاخه در راسش-البته بعد از برش از کنار در اومده-که بصورت علفی فقط دارن رشد طولی میکنند.
  ۱-چطور باید تربیتشون کنم که خیلی بلند نشن ۲-چطور شکل بنسای بهش بدم ۳- ممنون میشم راهنمایی کنید که چطور تقویتش کنم که شاخه های بیشتری از محل برش سبز بشن.
  ممنونم از راهنمایی که خواهید داشت.

  پاسخ
  • خرداد ۲۶, ۱۳۹۷ در۳:۵۴ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   با کود کاکتوس تقویت کنید و در مکان پر نوری باشه و برش بدین نور در ادنیوم برای پر بودن اهمیت زیادی داره

   پاسخ
 • خرداد ۳۱, ۱۳۹۷ در۳:۳۵ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  وقت به خیر
  من چند روزی هست یه آدنیوم کوچیک خریدم از روزی هم که خریدم یک بار بیشتر بهش آب ندادم ولی یه مقدار تنه اش داره نرم میشه و چندتا برگشم زرد شده دلیلش چیه و باید چی کار بکنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • تیر ۲, ۱۳۹۷ در۴:۴۵ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام

   زرد شدن برگ به خاطر شوک جابجایی اتفاق می افته نرم شدن تنه علت کم ابی هم میتونه داشته باشه مقدار نرم شدگی رو بررسی کنید.

   پاسخ
 • تیر ۱۳, ۱۳۹۷ در۶:۵۷ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام. کود پوسیده منظور همون کود حیوانی هست یا نه؟؟؟
  و خاکش رو میتونیم از کوکوپید و ماسه شسته استفاده کنیم؟؟
  با تشکر

  پاسخ
  • تیر ۱۳, ۱۳۹۷ در۶:۲۹ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   بله کود حیوانی پوسیده که افت و بذر علفی نداشته باشه
   برای خاک از این ترکیب هم میتونید استفاده کنید به صورت ۵۰-۵۰

   پاسخ
 • تیر ۲۳, ۱۳۹۷ در۱۱:۴۲ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ۴ماه ادنیوم خریدم تنه اون نرم شده و رشدی هم نکرده باید چیکار کنم
  کنار پنجره اس .و نور کافی داره و۲هفته یبار هم اب میدم
  علتش چیه؟؟و باید چیکارررر کنم

  پاسخ
  • تیر ۲۳, ۱۳۹۷ در۲:۲۰ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   اگر دو هفته یک بار اب میدین گیاهتون دچار کم آبی شده ادینوم در فصل رشد به آب زیادی احتیاج داره بعد از خشک شدن خاک ابیاری کنید

   پاسخ
 • مرداد ۱۳, ۱۳۹۷ در۹:۵۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام.من یه ادنیوم یک سالو نیمه دارم.یه چندتا شاخه جانبی از انتهای تنه ش در اومده و رشد کرده .اونا رو میتونم الان حذف کنم ؟و اینکه شاخه اصلیو میتونم الان سرزنی کنم؟

  پاسخ
  • مرداد ۱۴, ۱۳۹۷ در۶:۲۱ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام

   فصل سرزنی اوایل بهار هست الان مناسب نیست.

   پاسخ
 • مهر ۱۵, ۱۳۹۷ در۱۰:۴۹ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  من گیاهم ریشش شل شده.گیاهم خراب شده؟😔یا بازم رشد میکنه؟

  پاسخ
  • مهر ۲۱, ۱۳۹۷ در۱۰:۰۹ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   اگه تنه ی اصلی سالمه برش بدین در جای خشک و سایه قرار بدین پینه ببنده بعد بکارید

   پاسخ
 • آبان ۲۱, ۱۳۹۷ در۸:۲۵ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام خوب هستید؟ خسته نباشید. آدنیوم من پنج ماهه خریداری شده. حتی یک میلی متر هم رشد نکرده و حتی یک برگ هم نداده. آب هفته ای یک بار بهش میدم. کود npk هم چند بار استفاده کردم. نورش معمولیه دماش هم تابستون بالا بود الان دمای ۲۴ درجس. چند تا از برگ های بالایی شروع کردن به زرد شدن و افتادن. من نمی دونم باید چکار کنم؟ گلدونشو عوض کنم؟ خاکشو عوض کنم؟ برگ بالایی چرا باید بریزه چرا یک گل اصلا رشد نمیکنه. ؟

  پاسخ
  • آبان ۲۸, ۱۳۹۷ در۳:۲۴ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام

   آدنیوم برای رشد به نور بالا و رطوبت محیطی نیاز داره در تغییر فصل هم خزان طبیعی هست .

   پاسخ
 • آبان ۲۸, ۱۳۹۷ در۱۱:۰۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ممنون از سایت مفیدتون من یه ادنیوم از شهر کوهستانی اوردم تهران توی طول روز اون قسمتهایی از خونه نور افتاب هست قرارش میدم تا نور پشت پنجره بهش بخوره منتها توی این چندروزه برگاش دارن زرد میشن خیلی براش نگرانم اگه میشه لطفا راهنماییم کنید

  پاسخ
  • آبان ۲۸, ۱۳۹۷ در۳:۲۵ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام

   خزان و زرد شدن برگ از شک جابجایی هم به وجود میاد صبر کنید تا با محیط سازگار بشه .

   پاسخ
 • آبان ۲۹, ۱۳۹۷ در۹:۴۸ ق.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام و روز بخیر

  من مدت ۶-۷ ماه پیش یه گیاه آدنیوم کوچکی خریداری کردم و با بزرگتر شدنش گلدونش یکم بزرگتر کردم. محل نگهداری گیاه اتاق جنوبی خونه هستش که به لحاظ نوری آفتاب میشه گفت که مناسبه. آبیاری گیاه رو بصورت منظم و هفنه ای یکبار انجام دادم و بصورت ماهیانه از کودهای تقویتی استفاده کردم. آلان مدت ۲ هفته ای هست که برگهای پایینی گیاه از یک سمت شرو ع به زرد شدن و خشک شدن کردن. من ابتدا تصور کردم شاید از نو ر باشه واسه همین یه مدت گذاشتمش پشت پنجره و فرقی نکرد. خاکش رو هم عوض کردم که ولی بازم تاثیری نداشت. برای همین مزاحم شما شدم تا اگر میشه راهنمایی بفرمایید. من عکس گیاهم رو هم دارم، فقط نمی دونم چطور باید برای شما ارسال کنم.

  پاسخ
  • آبان ۲۹, ۱۳۹۷ در۱:۴۹ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   در تغییر فصل خزان مقداری از برگ ها طبیعی است

   پاسخ
 • آذر ۷, ۱۳۹۷ در۶:۴۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام گل آدنیوم من که حدود ۱۲ سانت ارتفاع داره همه برگاش ریخته و هیچ برگی نداره
  جای امیدواری هست که دوباره برگ در بیاره

  پاسخ
  • آذر ۱۰, ۱۳۹۷ در۵:۵۶ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام

   اگر تنه ی سفتی داره بله مکان پر نور و گرمی قرار بدین جوانه میزنه
   ابیاری تا قبل از جوانه زدن رو کمتر کنید

   پاسخ
 • آذر ۱۵, ۱۳۹۷ در۱۰:۳۷ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام و روز بخیر من ۱گل ادنیوم دارم تقریبا ۲سالی هست دارم قدش شاید به ۷۰ سانتی متر رسیده . چون داخل مغازه هست نور فوق العاده زیادی هم داره۱دونه هاوژن مستقیم فقط برای گل هست . اما اصلا گل نمی ده .ولی تعداد برگ های زیادی هم داره. چه کنم بجز کود مایه اهن برای گل دهی .عکس گل هم گذاشتم
  http://uupload.ir/files/m8c4_photo_۲۰۱۸-۱۲-۰۶_۱۴-۰۵-۲۰.jpg

  پاسخ
  • آذر ۲۱, ۱۳۹۷ در۷:۲۱ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   در فصل بهار از تنه پایینی اقدام به سر زنی کنید چند شاخه بشه برای گلدهی بهتره تنه ی قطع شده رو هم میتونید بکارین

   پاسخ
   • آذر ۲۲, ۱۳۹۷ در۷:۴۸ ق.ظ
    پیوند یکتا

    این سر زنی رو چطوری باید بکنم بعد تنه رو یعنی چقدر باید کوتاه بشه

    پاسخ
 • آذر ۱۹, ۱۳۹۷ در۳:۱۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  با سلام یک ادنیوم دارم ۱۵ سانت قدشه و هیچ شاخه ای نداره و حدود یک سانت قطرشه میخوام شاخه بزنه و کلفت بشه ایا باید سر زنی بشه یا اگر هرس کامل(تمام برگاشو بچینم)امکانش هست شاخه بزنه و کلفت بشه

  پاسخ
  • آذر ۲۱, ۱۳۹۷ در۷:۲۳ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام

   برای کلفت تر شدن تنه باید گیاه نور کامل ببینه ادنیوم به شدت به نور نیاز داره در فصل بهار میتونید اقدام به سرزنی کنید

   پاسخ
 • دی ۲۰, ۱۳۹۷ در۱۱:۳۳ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام خسته نباشید من یه ادنیوم دارم سر شاخه ها نرم شده تو سرما بوده باید چیکارش کنم

  پاسخ
  • دی ۲۲, ۱۳۹۷ در۵:۵۹ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   فعلا ابیاری رو قطع کنید

   پاسخ
 • بهمن ۱۵, ۱۳۹۷ در۳:۲۱ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ببخشید ادنیوم رو میشه زیر چرا غSMDافتابی نگهداری بشه ؟

  پاسخ
 • بهمن ۱۷, ۱۳۹۷ در۱۰:۴۷ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام ممنون از راهنمایی هاتون
  من دوستم برای تولدم یه ادنیوم خریده که خیلی هم زیباست من راستش هیچ وقت نفهمیدم تز گلا چطور باید نگه داری کرد الان همه ی مطالبو خوندم فقط چیزی که هست ادمیوم من الان از وقتی اوردمش خونه چند تا از برگاش زرد شده علتش چیه من پشت پنجره گذاشتمش نور کافی داره دمای خومه هم معمولیه چرا زرد شده؟؟؟

  پاسخ
  • اسفند ۷, ۱۳۹۷ در۹:۱۷ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   از شک جابجایی و تغییر فصل میتونه باشه

   پاسخ
 • اسفند ۱۲, ۱۳۹۷ در۹:۳۱ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام وقت بخیر گل من رشد خوبی داشت و برگهاش هم سبز بود گلدونش رو بخاطر فضای کمی که داشت جابه جا کردم و تقریبا ۱۱ روز بهش آب ندادم الان تنه گل قسمتی که از خاک بیرون هست کمی نرم و حالت مچاله داره به خودش میگیره و چند تا برگ کوچیک پایینش هم ریخته ولی برگهای بالایی گل سبز و تازه هست بنظرتون چیکار کنم ؟ گل داره میمیره؟

  پاسخ
  • اسفند ۲۹, ۱۳۹۷ در۸:۲۷ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   ابیاری کنید
   احتمالا از شک تعویض گلدانه

   پاسخ
 • فروردین ۲۳, ۱۳۹۸ در۴:۱۲ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام.مرسی از راهنمایی هاتون.میخاستم بدونم عمر ادنیوم چقدره؟

  پاسخ
  • فروردین ۲۶, ۱۳۹۸ در۷:۳۹ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   عمر بالایی داره

   پاسخ
 • اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۸ در۵:۴۲ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام من بندرعباس زندگی میکنم یدونه آدونیوم با ساقه حدودن ۱۵ سانتیمتر زمستون خریدم و توی باغچه زیر سایه درخت بزرگ انبه کاشتم و تمام روز نور غیر مستقیم رو داره دو سه ماه زمستون بخاطر شوک یا هوای خنک رشدش متوقف بود اما با رسیدن بهار شروع برشد کرده و برگای جدید در آورد حالا سوالم اینه برای سرزنی آدونیوم از چند سالگی شروع به گلدهی میکنه و الان تک شاخس آیا اگه سرزنی بشه و چندشاخه بشه بهتره؟ممنون میشم جوابم رو بدین

  پاسخ
  • اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ در۷:۱۸ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام

   اگر پایه قطوری داره میتونید سرزنی کنید
   از سال دوم گل میده

   پاسخ
 • اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸ در۱۰:۰۳ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  گلدان آدونیوم حدودا عمقش باید چقدر باشد؟

  پاسخ
  • خرداد ۷, ۱۳۹۸ در۳:۴۸ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   بستگی به سایز گیاه داره

   پاسخ
 • اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۸ در۱۰:۳۶ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  میخواستم بدونم عمق گلدان آدونیوم باید چقدر باشد؟

  پاسخ
  • خرداد ۵, ۱۳۹۸ در۳:۴۵ ب.ظ
   پیوند یکتا

   سلام بستگی به سایز گیاه داره

   پاسخ
 • اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸ در۸:۱۴ ق.ظ
  پیوند یکتا

  سلام؛ لطفا بفرمایید برای رشد بهتر و تقویت آدونیوم از چه کودی استفاده کنم ؟

  پاسخ
 • اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸ در۱:۴۳ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام .. برای تولد من بچه ها از این گیاه خریداری کردند و چهارشاخه در هم بافته شده میباشد… آیا به گیاه آسیب نمی رسه ،ممنونم از راهنمایی شما.

  پاسخ
 • خرداد ۹, ۱۳۹۸ در۱۲:۳۴ ب.ظ
  پیوند یکتا

  گیاه ادنیوم من حدود یکسالش است وتازه خریدم. اما تنش کمی نرم شده ولی برگاش سالمه وخاک کوکوپیت بهش دادم چه کار کنم که حالت نرم ساقش ازبین بره

  پاسخ
  • خرداد ۲۲, ۱۳۹۸ در۷:۴۶ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   کمی نرم باشه اب نیازه داره

   پاسخ
 • خرداد ۹, ۱۳۹۸ در۵:۳۵ ب.ظ
  پیوند یکتا

  با عرض سلام و احترام‌
  لطفأ بفرمائید آیا سر زنی آدونیوم ضروريست یا خیر ؟ و اگه سر زنی نکنیم چه مشکلی برای رشد یا گلدهی ایجاد میشه؟ با تشکر

  پاسخ
  • خرداد ۲۹, ۱۳۹۸ در۸:۱۲ ق.ظ
   پیوند یکتا

   سلام
   سرزنی آدنیوم صرفا برای چند شاخه شدن گیاهه و عدم انجام این کار مشکلی برای گیاه پیش نمیاره

   پاسخ
 • تیر ۱۴, ۱۳۹۸ در۵:۱۵ ب.ظ
  پیوند یکتا

  سلام
  من حدود ۷ ماه است که یک آدنیوم ۱۰ سانتی دارم پشت پنجره قرار گرفته و برگ های بسیار درشتی دارد. اما از هفته پیش تا الان سه تا از برگ هاش زرد شده. جا به جایی هم نداشته. علت چیست؟ ممنون می شم کمک م کنین

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *